Projevy celiakie

Za příznaky onemocnění celiakií odpovídá porucha trávení postiženou střevní sliznicí. Mezi typické příznaky patří: bolest břicha, nadýmání, průjmy, nechutenství. Nemocný může ubývat na váze a časem se rozvíjí chodokrevnost. Postupem času se mohou přidat psychické a neurologické poruchy. Díky špatnému vstřebávání výživných látek ochabuje svalstvo, nehty se nadměrně lámou, kůže se suchá se šupinkami. V pokročilém stádiu onemocnění se můžou objevit otoky dolních končetin. K projevům celiakie patří v některých případech i kožní vyrážka, která má podobu silně svědících puchýřů připomínající opar. Nejčastěji poskytuje lotky, trup, hýždě, vlasovou část hlavy.

Všeobecné příznaky celiakie:

– zácpa,
– zvracení,
– bolesti břicha,
– nadýmání,
– pálení žáhy,
– nafouklé bříško,
– neklid u dětí,
– hubnutí,
– menší vzrůst,
– anemie
– únava,
– bolesti hlavy,
– bolesti kostí a kloubů,
– opožděný nástup puberty,
– vypadávání vlasů,
– kožní vyrážka (Duhringova choroba),
– osteoporóza,
– neplodnost, sklon k potratům,
– deprese,
a další.

 

Děti a příznaky celiakie:

Problémem u malých dětí je to, že neumí ještě sdělit, jaké problémy a bolesti je trápí, a proto musí rodiče projevy celiakie průběžně sledovat
U dětí se často setkáváme s netypickými formami celiakie. Většinou u kojenců a dětí předškolního a školního věku. Děti s atypicky probíhající celiakií mívají poruchy růstu a jen zřídka se u nich objevují typické příznaky nemoci.

Kojenci

– nejčastějšími projevy celiakie u kojenců způsobují zažívací potíže jako je: zvracení, nafouknuté břicho, průjmová stolice.

Děti ve věku 7 – 24 měsíců

– u této věkové kategorie bývají typické příznaky nedostatečné prospívání, chronický průjem, zapáchající stolice, nadmuté břicho, psychické změny a nechutenství.

Děti školního věku

– často u nic ubývají střevní příznaky, které můžou i úplně vymyzet. V případě absence střevních příznaků, může podezření vzbuzovat především zpomalený růst dítěte. Občas může být i jediným příznakem chudokrevnost (anémie) nebo křivice (rachitida)

 

Jake jsou nejcastejsi projevy celiakie

Starší děti a dospělí:

U starších dětí a dospělých se může onemocnění projevit až po výrazné zátěži těla (napr. těhotenství, nemoc,…). Příznaky spojené s trávícím ústrojím bývají např. snížená chuť k jídlu, nadýmání, průjem, ale i zácpa. Pacient však nemusí mít žádné příznaky postihující trávící ústrojí. Často se setkáváme s příznaky jako je anémie (chudokrevnost), kazivost zubů, afty, únava, osteoporóza (řídnutí kostí), bolesti kloubů, ale příznak celiakie můžou být i duševní obtíže (deprese, úzkost).

U žen může být celiakie spojena s pozdějším nástupem menstruace. Častým příznakem u žen je i nepravidelná menstruace, spontální potravy nebo neplodnost.

Celiakie u jedinců nemusí mít však žádné projevy a může být diagnostikována až při pátrání po této chorobě u příbuzných již diagnostikovaného celiaka.